Igazi müncheni perec
A hagyományos német ételeken töprengve az elsők között jut az eszembe az illatos, puha bajor perec, ami annyira más, mint a mi megszokott keményebb és sós masszával leöntött perecünk. Mindkettőt szeretem, de hogy két külön világot képvisel, az már biztos. Kelt tésztához méltó módon nem bonyolult a bajor perec elkészítése, de ha a német nyelvű hozzávalókat böngészed, arra kérlek, ne kapj a szívedhez, ha a hozzávalók között a „Natron”-t olvasod. Senki se akar veled lúgot itatni, csupán németül leegyszerűsítve így fest a szódabikarbóna megnevezése 🙂 És akkor még nem is említettem, hogy a bajor perec német neve Laugenbrezel, vagyis „lúgos perec”…
Hozzávalók:
1 Würfel Hefe, frische (42g) kb. 4 dkg friss élesztő
300 ml lauwarmes Wasser 3 dl langyos víz
1 TL Zucker 1 teáskanál cukor
500 g Mehl (Weizenmehl) 1/2 kg finomliszt (búzaliszt)
1 TL Salz 1 teáskanál só
1 Liter Wasser 1 l víz
10 g Natron 1 dkg szódabikarbóna
1 EL grobes Salz 1 evőkanál durva szemcséjű só
20 g Margarine 2 dkg margarin
Elkészítés: kb. 40 perc, nehézségi fok: egyszerű
A német perechez, vagyis a hamisítatlan Brezel/Brezen elkészítéséhez futtassuk fel az élesztőt a 3 dl langyos vízben. A lisztet tegyük tálba és keverjük hozzá a hozzávalókat. Alaposan dagasszuk be, majd lisztezett deszkán formázzunk belőle hengert és osszuk 12 részre. A darabokból hengergessünk kb. 40 cm-es rudakat úgy, hogy középen dundibbak legyenek, a két széle felé pedig vékonyodjanak el. Formázzunk belőlük pereceket. Letakarva pihentessük 10 percig. Közben forraljunk vizet, oldjuk fel benne a szódabikarbónát. A megkelt pereceket mártsuk bele kb. fél percre. Szűrőkanállal halásszuk ki, és tegyük sütőpapírral borított sütőlemezre. Szórjuk meg durva szemcséjű sóval és fél órára tegyük hideg helyre. 220 fokos sütőben süssük kb. 20 percig. Melegen a legfinomabb!
Az elkészítés módjában egyébként mutatkoznak különbségek. Amit a magam részéről hozzáfűzhetek: töredelmesen bevallom, még nem próbáltam ki, de én biztos vajat fogok használni margarin helyett, és fél kg liszthez fél élesztőt, azaz 2,5 dekát szoktam használni. Egy próbát megér, mit tesz a liszttel egy kocka (német) élesztő. (Vigyázat, nem a Budafoki, az 5 dkg!)
Ez pedig németül egy eredeti Brezel recept: http://www.chefkoch.de/rezepte/225891092993593/Laugenbrezeln.html
Ami a bajoroknál dukál hozzá: Weißwurst, vagyis a tipikus fehér kolbász, no meg természetesen müncheni sör. Szerintem virslivel és teával is finom, de ezt már mindenkinek az ízlésére bízom.
És akkor egy kis könnyítés: a minap felfedeztem, hogy az Aldiban megtalálható a tipikus német perec fagyasztott formában, neked már csak sütnöd kell, hurrá! 🙂 10 darab van egybe csomagolva, előzékenyen durva szemű sót is mellékelnek hozzá, hogy neked minél egyszerűbb legyen előállítanod a Brezen-t. (Ezen a néven találod meg az Aldiban is.)
Jó étvágyat!
A képen a sváb perec látható és a bajoroknál inkább zsírt használnak margarin vagy vaj helyett de ez szinte mindegy. Az a lényeg hogy zsiradék legyen benne… és azért nevezik lúgos perecnek mert tényleg lúggal van „bevonva” a perec…