Német írásbeli érettségi – mire figyelj a hallott szöveg értésénél
A német érettségin a hallott szöveg értése két vagy három szöveget tartalmaz a hozzájuk kapcsolódó feladatokkal. Kb. 30 perc áll rendelkezésre ehhez a vizsgarészhez, melynek során a szövegeket kétszer lehet meghallgatni.
- Két helyen is megismerheted a feladatot. Bár szóban is elhangzik a felvételen, a lapon is ott van, olvasd el alaposan, van rá időd! Fontos, hogy minden információra odafigyelj, mert ilyesmit is tartalmazhat pl.: „Eine Aussage kann zu mehreren Personen passen.” A feladatkiírásból már profitálhatsz, mert a feladat típusán kívül tartalmazza a szöveg témáját is, tehát már nem nulla információval vágsz neki a meghallgatásának. Tehát az általános tájékoztatón túl kezdődik a három feladat, azokat is tanulmányozd át!
- Akkor töltsd ki a feladatot, miközben másodszor hallgatod a szöveget! Ne felejtsd el, hogy nincs rá mód, hogy többször is meghallgasd!
- Ennél a vizsgarésznél nem lehet szótárt használni.
- A feladat során hiányos szövegeket kell kitölteni (Lückentest), tehát többnyire nem egész mondatos választ várnak. Fontos, hogy a kérdéseknek megfelelő információkat ki tudd hallani a szövegből.
- Segítségképpen minden feladat elején megadnak egy példát, amit 0-val jelölnek.
- Mivel ez a vizsgarész kifejezetten a beszédértést célozza, a javításkor a nyelvtani és helyesírási hibákat nem veszik figyelembe.
- A nyitott kérdéseknél, tehát ahol nem a lehetséges válaszok közül kell választani vagy igaz-hamis válaszokat megállapítani, hanem sajátmagadtól beírni a választ, ott minden rokon értelmű verzió elfogadható, nem csak az, ami a szövegben eredetileg szerepel.
- Mint a német érettséginél minden egyes vizsgarészre, javaslom, hogy erre is készülj fel alaposan! Itt találsz mintafeladatokat hozzá: oktatas.hu. Ez itt a 2015-ös: http://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/feladatsorok/kozepszint_2015osz/kozep_7nap.
- Ha úgy érzed, hogy a tanárod nem készít fel elég alaposan, gyakoroljatok párban vagy csoportokban!
- Hamarosan nálam is lehet a német érettségire gyakorolni!
Ha úgy gondolod, másnak is hasznos lehet ez a bejegyzés, kérlek, oszd meg Facebook-on! Köszönöm 🙂
0 hozzászólás
Trackbacks/Pingbacks